wtorek, 28 kwietnia 2015

5 - gramy ... bezbłędnie!

Zgodnie z zaleceniami FIDE na naszym turnieju wprowadzamy zapis o nieprawidłowym posunięciu!
(w skrócie - błędne/nieprawidłowe posunięcie kończy grę, chyba że zawodnicy się dogadają a sędzia nie widzi). Dla tych co lubią czytać obszerniejsza wersja :)
__
...
A.4. We wszystkich innych sytuacjach, należy stosować następujące przepisy: 
a. W momencie, gdy obaj zawodnicy zakończyli po dziesięć (10) posunięć: 
(1) nie można dokonać żadnej korekty nieprawidłowego ustawienia wskazówek zegara, z wyjątkiem sytuacji, w których zostałby naruszony harmonogram turnieju. 

(2) żadne reklamacje dotyczące nieprawidłowego ustawienia bierek na szachownicy czy samego ułożenia szachownicy nie mogą być uwzględnione. W przypadku, gdy król znajduje się na niewłaściwym polu (np. zamieniono pozycje króla i hetmana), to wykonanie roszady nie jest w tej partii dozwolone. W przypadku niewłaściwego ustawienia wieży, roszada z tą wieżą nie jest dozwolona.

b. Nieprawidłowe posunięcie jest zakończone z chwilą uruchomienia zegara przeciwnika. Jeżeli sędzia zauważy tę nieprawidłowość, to powinien natychmiast przerwać partię i zaliczyć porażkę zawodnikowi, pod warunkiem, że jego przeciwnik nie wykonał jeszcze następnego posunięcia. 
Jeżeli sędzia nie interweniuje, przeciwnik ma prawo do żądania przyznania mu zwycięstwa, pod warunkiem, że nie wykonał jeszcze swojego posunięcia.

Jednakże partia kończy się remisem, jeśli powstała pozycja, w której przeciwnik nie może zamatować jego króla za pomocą jakiejkolwiek serii prawidłowych posunięć.
Jeżeli przeciwnik nie reklamuje nieprawidłowości, a arbiter nie interweniuje, nieprawidłowe posunięcie jest ważne i partia powinna być kontynuowana. Po wykonaniu przez przeciwnika następnego posunięcia, nieprawidłowe posunięcie nie może być poprawione, chyba, że uzgodnili to obaj grający bez interwencji sędziego. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza